Na terenie powiatu mińskiego funkcjonują dwa WTZ:

Warsztaty Terapii Zajęciowej CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej
05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Wyszyńskiego 58,
tel. 25 758 27 79
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
WTZC
 

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego, przeznaczoną dla 30 dorosłych niepełnosprawnych osób. Uczestnicy z różnego typu niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi odbywają tu kompleksową rehabilitacje zawodową , ruchową i społeczną. Dla wielu z nich jest to jedyna szansa wyjścia z domu, spotkania się z rówieśnikami, nawiązania przyjaźni, rozwijania swoich zainteresowań i dalszej nauki.
W naszej placówce terapia zajęciowa odbywa się w sześciu przystosowanych pracowniach: plastycznej, gastronomicznej, muzykoterapii, tkacko-krawiecko-dziewiarskiej, przyrodniczo-ogrodniczej oraz technicznej. W pracowniach tych pod kierunkiem instruktorów osoby niepełnosprawne wykonują piękne prace, które świadczą o tym, że uczestnicy warsztatu są  utalentowani i wrażliwi na piękno. Placówka wyposażona jest w małą siłownię i sprzęt rehabilitacyjny, gdzie prowadzone są zajęcia sprawnościowe, ogólno-kondycyjne i korekcyjne. Na rehabilitację społeczną w przeciągu ostatnich 4 lat składały się wyjazdy integracyjne nad morze do Krynicy Morskiej i Stegny oraz różnego rodzaju spotkania i wyjazdy do sąsiednich placówek w Mieni, Sokołowie, Siedlcach, Ignacowie, Warszawiei wielu innych.


Warsztaty Terapii Zajęciowej LEKO
05-079 Okuniew
ul. Południowa 8,
tel. 22 783 70 48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
WTZL
 
Warsztat rozpoczął swoją działalność 1 maja 1996 roku. Praca terapeutyczna, utrwalanie i rozwijanie umiejętności uczestników WTZ realizowane jest podczas zajęć w ramach pracowni: - gospodarstwa domowego, - plastyczno-rękodzielniczej, - krawieckiej, - muzycznej, - informatycznej.
Do Warsztatu uczęszcza 30 uczestników. Uczestnicy co pewien czas zmieniają pracownię, aby w trakcie pobytu w WTZ mogli nabywać i utrwalać podstawowe umiejętności w każdej dostępnej dziedzinie. Zajęcia i czas pobytu w poszczególnych pracowniach dostosowywane jest do indywidualnych możliwości uczestników.
Poza zajęciami w pracowniach uczestnicy korzystają z pomocy rehabilitanta i systematyczne biorą udział w zajęciach, których celem jest usprawnianie fizyczne i zapobieganie wtórnym następstwom istniejącej niepełnosprawności. Uczestnicy wyjeżdżają na liczne wycieczki integracyjne, biorą udział w różnych konkursach.