Warsztaty Terapii Zajęciowej CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej
05-300 Mińsk Mazowiecki
ul. Wyszyńskiego 58
tel. 25 758 27 79
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://wtz.minsk.caritas.pl/
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego, przeznaczoną dla 30 dorosłych niepełnosprawnych osób. Uczestnicy z różnego typu niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi odbywają tu kompleksową rehabilitacje zawodową , ruchową i społeczną. Dla wielu z nich jest to jedyna szansa wyjścia z domu, spotkania się z rówieśnikami, nawiązania przyjaźni, rozwijania swoich zainteresowań i dalszej nauki.
W naszej placówce terapia zajęciowa odbywa się w sześciu przystosowanych pracowniach:
- techniczno-stolarskiej
- muzykoterapii
- gastronomicznej
- tkacko-krawiecko-dziewiarskiej
- ogrodniczo-przyrodniczej
- plastycznej.
W pracowniach tych pod kierunkiem instruktorów osoby niepełnosprawne wykonują piękne prace, które świadczą o tym, że uczestnicy warsztatu są utalentowani i wrażliwi na piękno. Placówka wyposażona jest w małą siłownię i sprzęt rehabilitacyjny, gdzie prowadzone są zajęcia sprawnościowe, ogólno-kondycyjne i korekcyjne. Na rehabilitację społeczną w przeciągu ostatnich 4 lat składały się wyjazdy integracyjne nad morze do Krynicy Morskiej i Stegny oraz różnego rodzaju spotkania i wyjazdy do sąsiednich placówek w Mieni, Sokołowie, Siedlcach, Ignacowie, Warszawie i wielu innych.
Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Fundację "Świat integracji"
05-070 Sulejówek
ul. Głowackiego 35
tel. 512 929 541
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Praca terapeutyczna, utrwalanie i rozwijanie umiejętności uczestników WTZ realizowane jest podczas zajęć w ramach pracowni:
- muzykoterapii
- robót ręcznych i szycia
- gospodarstwa domowego
- introligatorskiej
- plastycznej i tkactwa
- techniczno-ogrodniczej.
Do Warsztatu uczęszcza 30 uczestników. Uczestnicy co pewien czas zmieniają pracownię, aby w trakcie pobytu w WTZ mogli nabywać i utrwalać podstawowe umiejętności w każdej dostępnej dziedzinie. Zajęcia i czas pobytu w poszczególnych pracowniach dostosowywane jest do indywidualnych możliwości uczestników.
Poza zajęciami w pracowniach uczestnicy korzystają z pomocy rehabilitanta i systematyczne biorą udział w zajęciach, których celem jest usprawnianie fizyczne i zapobieganie wtórnym następstwom istniejącej niepełnosprawności. Uczestnicy wyjeżdżają na liczne wycieczki integracyjne, biorą udział w różnych konkursach.